Про нас

Азово-Сиваський національний природний парк утворений наказом Міністерства лісового господарства України від 19 травня 1993 року №33 у відповідності до Указу Президента України від 25 лютого 1993 року №62/93. Парк створений на базі та в існуючих межах Азово-Сиваського заповідно-мисливського господарства. Азово-Сиваський національний природний парк розташований на південному сході адміністративної Херсонської області у межах її Генічеського та Новотроїцького адміністративних районів. Загальна площа території парку складає 52581.7 га. До складу парку входять півострів Бірючий (7735.6 га), частини островів Куюк-Тук (255.4 га) і Чурюк з рядом малих островів, о. Мартинячий (905.7 га), акваторії лиманів, прилеглих до Бірючого: Мужичий, Ямківський, Олень, Озерський, Вершинський, Бухта загальною площею 532,2 га, частина акваторії затоки Сиваш (37785 га), однокілометрова смуга акваторії Утлюцького лиману (2678.8га) та Азовського моря (2700 га) Територія Азово-Сиваського національного природного парку має витягнуту зі сходу на захід конфігурацію, яка також визначається конфігурацією берегової лінії затоки Сиваш і Азовського моря. Географічно територія парку складається з двох відокремлених одна від одної частин – сиваської та азовської.

Про-Азово-Сиваський-національний-природний-паркПро-Азово-Сиваський-національний-природний-парк2

Організаційна структура НПП та розподіл його загальної площі

Природоохоронні відділення (дільниці) НПП

Функціональна зона, місцезнаходження адмін. будівлі

Загальна

площа, га

Сиваське відділення

Заповідна зона (38946,0774 га), Чонгарська сільська рада, с. Попівка

38946,0774

Бірючанське відділення

Заповідна зона (250 га),

зона регульованої рекреації (618 га), зона стаціонарної рекреації (49 га), господарська зона (12718,6 га), адмінбудівля знаходиться в м. Генічеську, вул. Бірючанська

13635,6

Усього по НПП

 

52581,6774

parallax background
Сиваська-ділянка-АСНПП
Сиваська ділянка займає північну частину Центрального Сиваша і межує на півдні з Автономною республікою Крим (від дамби між мисами Кутара і Джангара на заході і автомобільним мостом через Чонгарську протоку на сході), а на півночі (вздовж берега) з адміністративними кордонами Генічеського і Новотроїцького районів Херсонської області. Азовська ділянка розташована в акваторії Азовського моря і представлена півостровом Бірючим та однокілометровою смугою навколо нього. Слід вказати, що Бірючий варто називати півостровом, оскільки він через косу Федотова має постійне сухопутне сполучення з материковою сушею, яке інколи на короткий час переривається штормом.
Генічеськ-затока-Бухта
Максимальна відстань між крайніми північною і південною точками з півночі на південь становить 33 км., а з заходу на схід відстань між крайніми точками становить 94 км. Крайня західна точка розташована на дамбі між мисами Кутара і Джангара, крайня східна точка – в Азовському морі на межі однокілометрової смуги, крайня південна точка – у межах залізничного мосту через Чонгарську протоку, крайня північна – в Утлюцькому лимані на межі однокілометрової смуги. На півострові Бірючий розташована центральна садиба «Садки» і чотири кордони (Ворота, Перебойня, Чинка і Бухта), на о. Чурюк існує два кордони – на в'зді поблизу дамби і в 8 км. від в'зду. Керівництво та центральний офіс Парку розміщується у м. Генічеськ Херсонської області. Відстань морем від м. Генічеськ до затоки «Бухта» - 18 км., від затоки до садиби «Садки» - 6 км. суходолом. Сухопутний зв’язок між центральною садибою та офісом має відстань 150 км. і здійснюється через смт. Кирилівка і Федотову косу. Зв’язок з кордонами автотранспортний – до о. Чурюк – 150 км., до о. Куюк-Тук – 50 км.
 
 
У відповідності до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (1992), національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.

Довгостроковими цілями охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів і об’єктів Азово-Сиваського національного природного парку є:

  • збереження біорізноманіття на заповідних ділянках НПП (острови Чурюк, Куюк-Тук, Мартинячий і акваторія Центрального Сивашу);
  • збереження інтродукованих видів тварин у межах півострова Бірючого;
  • збереження природних ландшафтних комплексів півострова Бірючого – сухопутних, прибережних і лиманно-озерних;
  • здійснення масової природоохоронної та освітньо-виховної роботи для школярів, місцевого населення і туристів;
  • здійснення наукових досліджень і спостережень за змінами інтродукованих та природних видів живих організмів і за динамікою природних ландшафтів.